Wpisy z Listopad, 2012

Aktor i dziennikarz

29 listopada 2012, w kategorii Zawody

Aktor i dziennikarz Udawanie też może być sposobem na życie. Osoby o pewnych specyficznych uzdolnieniach oraz dużej pewności siebie mogą spróbować swoich sił w profesji aktorskiej. Najpewniejszą drogą do takiej kariery jest branie udziału w różnych przedstawieniach i akademiach już w szkole. Warto także dowiedzieć się czy w miejscowym domu kultury lub przy innej lokalnej instytucji nie funkcjonuje jakiś amatorski teatr. Kiedy nadejdzie czas studiów wyższych można spróbować swoich sił i walczyć o indeks na akademię teatralną. Jednakże ta sztuka udaje się tylko najlepszym. Jednakże warto udać się na inne studia, tym bardziej, że przy wielu uczelniach funkcjonują koła teatralne, gdzie można szlifować swoje umiejętności. Kiedy uznamy, że mamy już odpowiednie doświadczenie koniecznie musimy brać udział w castingach do filmów i seriali oraz postarać się o angaż w teatrze. Oczywiście nie od razu dostaniemy role pierwszo lub nawet drugoplanowe, jeśli w ogóle nam się uda. Kariera aktorska wiąże się koniecznie z przeprowadzką do dużego miasta, gdyż tylko w dużych ośrodkach miejskich możemy zetknąć się w pełni ze światem filmu i teatru. Ludzie pióra i informacji.Jeśli ktoś uważa się za osobę o nieprzeciętnych umiejętnościach literackich oraz dociekliwości i jest mocno zainteresowany światem i ludzkimi problemami w różnych wymiarach może zdecydować się na karierę dziennikarską i rozpocząć pracę w mediach. Do wyboru jest praca w gazecie, portalu internetowym, radiu oraz telewizji i to na różnych stanowiskach. To w którym kierunku pójdziemy będzie zależało od tego co uważamy za naszą najmocniejszą stronę. Jeden z dziennikarzy woli pisać artykuły, które później będziemy czytać w prasie lub internecie, inny być korespondentem telewizyjnym, a jeszcze inny prezenterem. Zawód dziennikarza jest bardzo różnie płatny. Wszystko zależy od posiadanej popularności, doświadczenia i medium, w którym pracujemy. Zarobki w lokalnej gazecie mogą wahać się około dwóch tysięcy złotych, te w głównych stacjach telewizyjnych nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wbrew pozorom studia dziennikarskie wcale nie są najlepszą drogą do sukcesu. Mogą być one co najwyżej drugim kierunkiem do pierwszego, najlepiej humanistycznego. Najważniejsze jest doświadczenie zdobywane na różnych etapach życia.

Opiekunka

29 listopada 2012, w kategorii Zawody

Opiekunka Opiekunka jest to osoba zajmująca się dziećmi. Zazwyczaj jest tak ze opiekunkom nie jest się z zawodu ponieważ taki nie istnieje tylko można się takim fachem zajmować dorywczo są jednak większe miasta w których opiekuna nie może być każdy tylko nieliczne osoby ponieważ opieka jest tutaj na najwyższych standardach. Chodzi tutaj przede wszystkim o to aby osoba taka miała odpowiednie wykształcenie oraz przygotowanie. W ten sposób działają firmy które angażują opiekunki do pracy. opiekunka musi przede wszystkim posiadać kilka cech aby mogła zajmować się dziećmi czyli być otwarta i sympatyczna po to aby dziecko dobrze czuło się w jej obecności. Dziecko jest bardzo ważnym elementem rodziny dlatego tez nie powierza się go przypadkowej osobie tylko takiej do której ma się zaufanie. Opiekunka dba o to aby dziecko milo spędziło czas i co ważniejsze nie wyrządziło sobie rządnej krzywdy jest to bardzo ważne ponieważ opiekunka musi dbać o malucha podczas nie obecności rodziców, jest to bardzo odpowiedzialne zajęcie.

Kasjerka

26 listopada 2012, w kategorii Zawody

Kasjerka Kasjerka jest to osoba obsługująca kasę fiskalna. Kasjerką zostaje najczęściej osoba która ukończyła szkolę o danym profilu lub przeszła przeszkolenie na kasie fiskalnej ponieważ obecnie w każdym sklepie taka kasa istnieje. Obsługa kasy nie jest trudna ponieważ wszystko wykonuje się elektronicznie trzeba tylko dużego skupienia aby nie popełnić rządnego błędu w naliczaniu należności. Najwięcej kasjerek jest zawsze w marketach ponieważ to one zajmują się przepływem towarów przez taśmę. Kasjerka ma bezpośrednią styczność z klientami dlatego tez sklep narzuca jej pewne zasady czyli po pierwsze musi być mila i pomocna dla klientów czyli witać się i doradzać w razie potrzeby poza tym nie ma dowolnego stroju ponieważ musi spełniać określone standardy taki jak fartuszek, upięte włosy i zadbane paznokcie wszystko to wpływa na ocenę obsługi przez klienta. W czasie dnia pracy kasjerka nalicza produkty i kasuje je , potwierdzeniem jest pracy jest paragon fiskalny oraz kasetka z pieniędzmi pod koniec dnia jest rozliczana i w ten sposób wiadomo czy dobrze kasuje.

Ryszard Kapuściński

26 listopada 2012, w kategorii Praca, Zawody

Ryszard Kapuściński W polskim dziennikarstwie nie ma drugiego Ryszarda Kapuścińskiego. A kim on właściwie jest? Jest nieżyjącym już mistrzem reportażu, cesarzem tej domeny. Jest tym, kim powinien zostać każdy szanujący się pismak – oddanym badaczem ludzi, ich zwyczajów. Jeździł do najgorszych miejsc – tych, które były przez innych pomijane. Zapuszczał się w najniebezpieczne zakątki Afryki, Ameryki Łacińskiej. Jego reportaże to ponadczasowe lekcje przekazywania informacji, napisane z polotem, zachaczające o powieści. To właśnie Ryszard Kapuściński zapoczątkował nową dziedzinę w dziennikarstwie – połączenie reportażu z beletrystyką, prozą. Jego prace zawsze sprzedawały się w tysiącach i tysiącach egzeplarzach. Był szczerze oddany wielu kulturom, szanował każdego człowieka po równo, zdawał sobie sprawę, że nie jest najważniejszy w swoim otoczeniu, a że każdego życie jest epicentrum świata w którym żyją. Każdy człowiek jest inny, każdy jest tak samo zróżnicowany jak wydaje się taki sam. Kapuściński uczy nie tylko dziennikarzy, ale i ludzi w ogóle, że świat nie jest czarno-biały, że każdy z ludzi ma swoja historię i należy mu się przyjżeć, jeżeli ma się ochote wystawiać mu ocenę. A podczas poznawania zapewnić mu szacunek.