Dziennikarstwo obywatelskie Jak należy sklasyfikować dziennikarza obywatelskiego? To po prostu każdy człowiek, który ma dostęp do środków masowego przekazu i chce je wykorzystać właśnie do informowania ludzi o bieżących wydarzeniach. Dziennikarzem obywatelskim może zostać każdy, kto zajmuje się tą formą przekazu informacji i czerpie z tego głównie korzyść – czasami też pieniądze. Dziennikarze obywatelcy znacznie powiększyli swoje grono kiedy internet zaczął być ogólnie dostępnym medium. I to przyczyniło się do powstania dziesiątek serwisów informacyjnych, które codziennie odwiedzane są niekiedy przez większe grono niż serwisy profesjonalne, tworzone przez zawodowych pismaków. Z jakich względów to się dzieje? Może dlatego właśnie, że dziennikarze obywatelcy bardzo często działają pod wpływem impulsu i piszą konkretne rzeczy – albo konkretnie najeżdżają na osobę, która ewidentnie na to zasłużyła, albo chwalą tych, co powinni tę pochwałę dostać, ale przypadkiem nie dostali. Także należą się laury takim osobom, ponieważ bardzo często są szybciej na miejscu zdarzenia niż zawodowi pismacy, ponieważ rzecz wydarzyła się blisko ich miejsca przebywania lub zamieszkania. Pochwała należy się też im z tego tytułu, że nie ograniczają się do interesowania informacją, ale też jej przekazywaniem. Prasa wydaje się wielu osobom najlżejszą formą dziennikarstwa. A niekoniecznie może to być prawdą, ponieważ ludzie organizujący audycje radiowe czy telewizyjne nie muszą walczyć z czasem jak to odbywa się w każdej redakcji. Każdy dzień w takiej redakcji to walka z czasem, każdy artykuł pisze się tam na szybkiego. Bardzo dobrze zostało to niegdyś wytłumaczone w szanowanym piśmie o dziennikarstwie – w magazynie, który wychodzi co miesiąc, pisze się artykuły na jutro, właśnie w takim tempie. Z kolei w każdym magazynie wychodzącym co tydzień, czyli inaczej w tygodniku, artykuły pisane muszą być na dzisiaj – koniec i kropka. A w każdej gazecie codziennej artykuły pisane są na wczoraj, z maksymalnym przyspieszeniem i spiną. Rzadko kto wytrzymuje takie napięcie, dodać do tego ciężkie spojrzenia naczelnego plus nierzadkie sprzeczki z osobami, o których mowa będzie w artykule. Ciężko jest pogodzić to wszystko, oswoić się z tym i napisać o tym rzetelny artykuł. Bardzo często wtedy do gry wchodzi redaktor działu, który czyta wszystkie artykuły z jego działki i poprawia błędy, każe poprawić, sprawdzić, zweryfikować, poprawić, usunąć czy dodać. To także denerwuje potencjalnego pismaka. Ale to dość niewielka cena za satysfakcję jaką czuje się po widoku swojego tekstu na pierwszej stronie.

Gogle

8 marca 2013, w kategorii Odzież do pracy, Praca

Gogle Gogle należą do rodziny odzieży ochronnej noszonej na głowie. Służą one do ochrony oczu, przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, deszcz, śnieg) jak również przed drobinkami różnych materiałów (metal, drewno), które mogłyby wywołać uszkodzenie struktury oka. Gogle są elementem ubioru pracownika, który jest określony zasadami BHP, a więc niestosowanie ich na określonych stanowiskach pracy może spotkać się z poważnymi konsekwencjami. Budowa gogli jest dość różnorodna, aczkolwiek zawsze stara się stworzyć osłonę, która będzie idealnie przylegała do twarzy pracownika, aby nie dopuścić do dostania się pod nie elementów obcych. Gogle wcześniej były stosowane również przez motocyklistów jeszcze przed rozpowszechnieniem kasków. Idealnie chroniły one oczy przed wiatrem, a jednocześnie zapewniały doskonałą widoczność. Zamiennie z goglami stosuje się okulary ochronne, które posiadają wzmocnioną strukturę, jednak nie są w stanie zapewnić tak dokładnej ochrony jak w przypadku gogli.

Weterynarz i psycholog Weterynarz to zawód dla osób kochających zwierzęta i pracę z nimi. Aby być weterynarzem, należy znać się na biologii(jest wiele jej dziedzin związanych właśnie ze zwierzętami, które wcale nie są łatwe, jest wiele trudnych pojęć i doświadczeń, na które nie wszystkich stać, jeśli chodzi o wytrzymałość i dawanie rady, czyli tzw. nie brzydzenie się).Trzeba pójść na studia weterynaryjne. Nie są to łatwe studia. Trzeba rozumieć zwierzęta, ich potrzeby. Jeśli brzydzimy się ich w jakimś calu, to nie możemy pójść na weterynarza, gdyż musi on wykonywać wszystko, gdy stworzenie tego wymaga. Weterynaria to pomaganie zwierzętom np. robienie badań, czy zastrzyków, operowanie ich, czy obserwowanie, stwierdzanie co im może dolegać i jak temu skutecznie zaradzić. Ze zwierzętami należy się porozumiewać, okazywać im współczucie oraz to, że są bezpieczne i nic im nie grozi. Muszą wiedzieć, że są u nas, by im pomóc, bo chcemy dla nich dobrze. Zwierząt nie wolno się bać i obawiać, gdyż one to wyczują i ich wyleczenie będzie ciężkie. Psycholog to zawód bardzo powszechny i pożądany w dzisiejszym świecie. Wiele osób decyduje się, by iść na psychologa. Wymagana jest napisana dobrze matura z biologii, czasem też z historii i matematyki. Studia psychologiczne są tylko dzienne i wieczorowe, nie ma zaocznych! Na psychologię nie jest łatwo się dostać, ponieważ dużo młodych ludzi ubiega się o to miejsce. Psycholog jest zawodem wymagającym od osoby go pełniącej zrozumienia, cierpliwości, współczucia i wielkiej umiejętności słuchania i doradzania. Zaletą bycia psychologiem jest duży zarobek, jeśli gabinet jest w bardzo dobrym miejscu, dostępnym dla ludzi. Psycholog musi być oczytany i mieć duże obycie z różnymi sprawami ludzkimi, by potrafić doskonale doradzać. Trzeba pamiętać, że musi doradzać w sposób etyczny, taki jaki może naprawdę pomóc. Nie wolno na siłę przeciągać swoje rady i zapraszać na kolejne wizyty, nawet jeśli można doradzić podczas sześciu, siedmiu wizyt! Należy liczyć się z uczuciami pacjenta i szczerze mu współczuć i pomóc, nigdy go naciągać na dodatkowe koszty.

Pałka i pistolet

25 lutego 2013, w kategorii Policjant, Praca

Pałka i pistolet Pałka to sprzęt służący do samoobrony. Pałka może wykonana być z różnego materiału. Na przykład w czasie gry można stosować pałki wykonane z drewna, ponieważ takim tworzywem najlepiej jest odbijać piłkę. Pałka policjanta jednak stosowana jest do zupełnie innych czynności, dlatego tez musi być przede wszystkim poręczna i elastyczna. Pałka policjanta ma zazwyczaj długość trzydziestu centymetrów po to, aby mogła zawartością mieścić się za pasek u spodni, ponieważ jest to miejsce, w którym jest trzymana. Pałka wykonana jest z emetycznego materiału, który składem i wyglądem przypomina powierzchnię gumowa. Pałka taka służy do samoobrony jako do złapania przestępcy. Często bywa tak ze przestępcy są dobrze uzbrojeni, czyli posiadają ostre przedmioty policjant nie może przeciwdziałać przestępczości tylko za pomocą własnych rąk musi on posiadać sprzęt obezwładniający napastnika jednak nie odbierający mu życia, w tym celu jego mundur wyposażony jest w pałkę. Jest to niewielki sprzęt, ale może obezwładnić przestępcę a nawet zranić. Pistolet to rodzaj broni. Każdy policjant posiada pistolet jednak używa go tylko w nagłych wypadkach. Aby uzyskać taki pistolet należy spełnić kilka warunków, czyli po pierwsze przejść przeszkolenie z zakresu obsługiwania się bronią. Kurs taki kończy się dyplomem i pozwoleniem na broń. Pistolet należy do broni palnej, czyli działa n pociski, one na dobre wyrządzają krzywdę, dlatego tez tylko w nagłych wypadkach policjant posługuje się bronią. Broń ma mu służyć do obrony a nie do wymierzania sprawiedliwości. Jak wspomniałam pistolet, aby działał musi mieć amunicję jej ilość zależy od rodzaju pistoletu? Pistolet to zazwyczaj niewielka broń taka, aby zmieściła się do kabury, czyli schowka na pistolety przy pasku. Miejsce to nie jest przypadkowe, ponieważ tak policjant najszybciej jest w stanie wyjąc i użyć broń. Pistolet należy jednak zawsze zabezpieczać po to, aby nie zrani się i innych przypadkowo. Każdy policjant dostaje broń wydziału, czyli ma swój egzemplarz, którego nie może pożyczać ani oddawać.