Wpisy z kategorii ‘Zawody’

Dziennikarstwo obywatelskie Jak należy sklasyfikować dziennikarza obywatelskiego? To po prostu każdy człowiek, który ma dostęp do środków masowego przekazu i chce je wykorzystać właśnie do informowania ludzi o bieżących wydarzeniach. Dziennikarzem obywatelskim może zostać każdy, kto zajmuje się tą formą przekazu informacji i czerpie z tego głównie korzyść – czasami też pieniądze. Dziennikarze obywatelcy znacznie powiększyli swoje grono kiedy internet zaczął być ogólnie dostępnym medium. I to przyczyniło się do powstania dziesiątek serwisów informacyjnych, które codziennie odwiedzane są niekiedy przez większe grono niż serwisy profesjonalne, tworzone przez zawodowych pismaków. Z jakich względów to się dzieje? Może dlatego właśnie, że dziennikarze obywatelcy bardzo często działają pod wpływem impulsu i piszą konkretne rzeczy – albo konkretnie najeżdżają na osobę, która ewidentnie na to zasłużyła, albo chwalą tych, co powinni tę pochwałę dostać, ale przypadkiem nie dostali. Także należą się laury takim osobom, ponieważ bardzo często są szybciej na miejscu zdarzenia niż zawodowi pismacy, ponieważ rzecz wydarzyła się blisko ich miejsca przebywania lub zamieszkania. Pochwała należy się też im z tego tytułu, że nie ograniczają się do interesowania informacją, ale też jej przekazywaniem. Prasa wydaje się wielu osobom najlżejszą formą dziennikarstwa. A niekoniecznie może to być prawdą, ponieważ ludzie organizujący audycje radiowe czy telewizyjne nie muszą walczyć z czasem jak to odbywa się w każdej redakcji. Każdy dzień w takiej redakcji to walka z czasem, każdy artykuł pisze się tam na szybkiego. Bardzo dobrze zostało to niegdyś wytłumaczone w szanowanym piśmie o dziennikarstwie – w magazynie, który wychodzi co miesiąc, pisze się artykuły na jutro, właśnie w takim tempie. Z kolei w każdym magazynie wychodzącym co tydzień, czyli inaczej w tygodniku, artykuły pisane muszą być na dzisiaj – koniec i kropka. A w każdej gazecie codziennej artykuły pisane są na wczoraj, z maksymalnym przyspieszeniem i spiną. Rzadko kto wytrzymuje takie napięcie, dodać do tego ciężkie spojrzenia naczelnego plus nierzadkie sprzeczki z osobami, o których mowa będzie w artykule. Ciężko jest pogodzić to wszystko, oswoić się z tym i napisać o tym rzetelny artykuł. Bardzo często wtedy do gry wchodzi redaktor działu, który czyta wszystkie artykuły z jego działki i poprawia błędy, każe poprawić, sprawdzić, zweryfikować, poprawić, usunąć czy dodać. To także denerwuje potencjalnego pismaka. Ale to dość niewielka cena za satysfakcję jaką czuje się po widoku swojego tekstu na pierwszej stronie.

Weterynarz i psycholog Weterynarz to zawód dla osób kochających zwierzęta i pracę z nimi. Aby być weterynarzem, należy znać się na biologii(jest wiele jej dziedzin związanych właśnie ze zwierzętami, które wcale nie są łatwe, jest wiele trudnych pojęć i doświadczeń, na które nie wszystkich stać, jeśli chodzi o wytrzymałość i dawanie rady, czyli tzw. nie brzydzenie się).Trzeba pójść na studia weterynaryjne. Nie są to łatwe studia. Trzeba rozumieć zwierzęta, ich potrzeby. Jeśli brzydzimy się ich w jakimś calu, to nie możemy pójść na weterynarza, gdyż musi on wykonywać wszystko, gdy stworzenie tego wymaga. Weterynaria to pomaganie zwierzętom np. robienie badań, czy zastrzyków, operowanie ich, czy obserwowanie, stwierdzanie co im może dolegać i jak temu skutecznie zaradzić. Ze zwierzętami należy się porozumiewać, okazywać im współczucie oraz to, że są bezpieczne i nic im nie grozi. Muszą wiedzieć, że są u nas, by im pomóc, bo chcemy dla nich dobrze. Zwierząt nie wolno się bać i obawiać, gdyż one to wyczują i ich wyleczenie będzie ciężkie. Psycholog to zawód bardzo powszechny i pożądany w dzisiejszym świecie. Wiele osób decyduje się, by iść na psychologa. Wymagana jest napisana dobrze matura z biologii, czasem też z historii i matematyki. Studia psychologiczne są tylko dzienne i wieczorowe, nie ma zaocznych! Na psychologię nie jest łatwo się dostać, ponieważ dużo młodych ludzi ubiega się o to miejsce. Psycholog jest zawodem wymagającym od osoby go pełniącej zrozumienia, cierpliwości, współczucia i wielkiej umiejętności słuchania i doradzania. Zaletą bycia psychologiem jest duży zarobek, jeśli gabinet jest w bardzo dobrym miejscu, dostępnym dla ludzi. Psycholog musi być oczytany i mieć duże obycie z różnymi sprawami ludzkimi, by potrafić doskonale doradzać. Trzeba pamiętać, że musi doradzać w sposób etyczny, taki jaki może naprawdę pomóc. Nie wolno na siłę przeciągać swoje rady i zapraszać na kolejne wizyty, nawet jeśli można doradzić podczas sześciu, siedmiu wizyt! Należy liczyć się z uczuciami pacjenta i szczerze mu współczuć i pomóc, nigdy go naciągać na dodatkowe koszty.

Nauczyciel czy dentysta?

19 lutego 2013, w kategorii Zawody

Nauczyciel czy dentysta? Nauczyciel jest to osoba która uczy innych. Aby zostać nauczycielem należy ukończyć szkole wyższą i zdobyć odpowiedni tytuł ponieważ tylko tak można uczyć innych. Nauczyciele zazwyczaj wykładają tylko jeden przedmiot czyli taki na jakim się specjalizowali. Nauczycieli dzielimy na kilka grup ze względu na to jaka kategorie wiekową uczą ponieważ może być to przedszkole, podstawówka szkoła średnia czy tez studia. Każda z tych szkół rożni się poziomem nauczania. Nauczyciel przekazuje swoją wiedze podczas lekcji czyli zorganizowanych zajęć lekcyjnych, na nich podaje temat i opracuje go zgodnie z programem nauczania. Nauczyciel jest bardzo ważna osobą ponieważ to do niego należy czy dzieci przyswoją wiedzę ponieważ to on musi znaleźć środek do tego aby nauka była przystępną i zrozumiałą . nauczyciel jest tutaj osobą która przybliża dzieciom świat ponieważ uczy ich nowych rzeczy z którymi nie miały do tą styczności . jego postawa jest tutaj znacząca ponieważ od jego zaangażowania zaleć będą postępy dzieci w nauce . Dentysta jest to lekarz do zębów. Dentysta jest dość specyficznym zawodem ponieważ zajmuje się naszym uzębieniem. Żeby są bardzo ważne dla człowieka ponieważ ułatwiają mu rzucie i przyjmowanie pokarmu, bez nich zmuszeni byśmy byli do spożywania płynnego pokarmu. Żeby niestety szybko się niszą ponieważ nie są dobrze czyszczone i ciągle narażamy je na zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury. W ostateczności udajemy się właśnie do dentysty który po przebadaniu może albo zalepić nasze ubytki albo ich się pozbyć jeśli nie możliwe jest już leczenie, dlatego też tak ważny jest tutaj czas ponieważ im szybciej pójdziemy do dentysty tym szybciej wyleczymy żeby i nie trzeba będzie ich usuwać. Należy pamiętać ze żeby stale nie dorastają wiec pozostaną tylko wolne miejsca w jamie ustnej. Dentysta oprócz leczenia zębów dba także o ich wygląd ponieważ oczyszcza je poleruje i wybiela, robi wszystko to co może spowodować ze nasze żeby będą pięknie wyglądały i prezentowały się podczas uśmiechania się .

Doktorzy i profesorowie Lekarz to zawód można by ująć nieco kontrowersyjny. Niektórzy bardzo marzą, by nim zostać, a inni wręcz się brzydzą i boją takiego zawodu, gdyż wiąże się to z operowaniem człowieka, z doradzaniem mu w sprawach zdrowia, a nawet decydowaniem o jego życiu! Lekarz to osoba wyuczona, pewna siebie i swoich decyzji. W razie choroby, złego samopoczucia, czy jakiegokolwiek bólu, udajemy się do lekarza. To właśnie on nam powie, czego powodem są bóle czy choroby, podpowie, jak temu zaradzić, zwykle wypisze receptę na lekarstwa. Aby zostać lekarzem, trzeba bardzo dobrze zdać maturę z biologii, mile widziane również z chemii. Studia to długi i ciężki proces. Na prawdę, trzeba włożyć dużo pracy i wysiłku w swoją naukę. Należy pamiętać, że zdobyta wiedza zawsze w zawodzie lekarza będzie niezbędna, gdyż całą swoją karierę lekarską spędzi na leczeniu i pomaganiu ludziom w sprawie ich zdrowia, które można łatwo utracić i trudno wrócić, jeśli to jakieś poważniejsze schorzenie. Zawód lekarza jest zawodem dla ludzi o mocnych nerwach i wielkiej wiedzy na temat człowieka. Nauczyciel w odległych czasach był zawodem bardzo szanowanym i dobrze płatnym, gdyż ludzi wykształconych było niewiele. Dzisiaj uległo to zmianie. Nauczyciel nie jest już tak szanowany jak kiedyś i tak wybitnie wyuczony jak np. lekarz, czy prawnik. Aby być nauczycielem, np. języka polskiego, należy udać się na polonistykę na studia. Zawód nauczyciela wymaga nie tylko wymaganej wiedzy, ale i cierpliwości oraz umiejętności docierania, tłumaczenia i porozumiewania się z uczniami, oraz obiektywnego oceniania ich. Nauczyciel jako pracownik szkoły, musi zdobyć zaufanie uczniów. Zobowiązany też jest do udzielania pomocy nawet w sprawach nie dotyczących szkoły, lecz np. rodziny, czy sytuacji w domu. Jednak uczniowie często nie doceniają swoich nauczycieli, nie ufają im tylko dlatego, że dostali dziś ocenę niedostateczną z klasówki. Takie otrzymane złe „notki” powodują, że uczniowie są źli na swoich belfrów i często powoduje to wiele spięć. Aby zostać nauczycielem, trzeba umieć być cierpliwym ale i stanowczym, by nie dać sobie wejść na głowę i być przy tym szanowanym.